Ka nuveikti Kretoje

 

HERAKLIONAS

Heraklionas

Heraklionas, salos sostinė, modernus, triukšmingas miestas, kuris, regis, prieštarauja viskam, kas būdinga salai: ramybei, poilsio atmosferai, užsimiršimui nuo kasdienių problemų. Tačiau Heraklionas turi ką pasiūlyti turistams. Einant žaviomis senamiesčio gatvelėmis, galima gerėtis venecijietiška architektūra, garsiuoju fontanu su liūtais ir vienu geriausiu Europoje archeologijos muziejumi. Greta brangių restoranų galima rasti tradicinių kretiečių tavernų, o greta modernių diskotekų ritmų išgirsti tradicinės muzikos, atliekamos lyra ir buzuki, garsus.

KNOSSOS

Knoso griuvesiai

Knossos – nepaprasta vieta, nuo seno apibūdinama kaip aštuntas pasaulio stebuklas. Realybė čia neatsiejama nuo mitologinių pasakojimų. Tai fantastiška kelionė į istorijos gilumą. Paseksime Mino civilizacijos pėdsakais į Knossos, aplankysime su mitiniu labirintu tapatinamus rūmus. Juose, pasak mito, buvo kalinamas Minotauras, kurį, padedamas Ariadnės, nugalėjo Tesėjas.

GORTYNE

GGortys

Pietinėje salos dalyje yra nuostabus graikiškos kultūros paminklas – Gortyne. Miestas, turėjęs akropolį, odeoną ir amžinai žaliuojantį plataną – Dzeuso ir Europos meilės simbolį.

Gortynėje rasta dvylikos lentelių civilinis ir kriminalinis kodeksas. Tai vieta susijusi su Kretos patronu šv. Titu. Bazilikos liekanos yra išsilaikiusios iki šių dienų.

 FESTOS

Idos kalne, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į Mesaros lygumą, yra antras pagal svarbą Kretoje Mino laikotarpio paminklas – Festo rūmai. Pirmi rūmai pradėti statyti 2000 m.pr.Kr., antrieji (panašūs į Knosso rūmus) statyti 1650 – 1400 m.pr.Kr.

Čia rastas “Festo diskas”, kurio paslapties dar niekam nepavyko įminti.

MATALA

mat3

15 km nuo Festos, ant Libijos jūros kranto yra unikali vieta – Matala, garsi ne tik tuo, kad čia Dzeusas atvežė pagrobtą Europą, bet ir uolose matomais urvais – priešistorinio laikotarpio kapavietėmis, o gal gyvenamosiomis patalpomis, po kurias galima pasivaikščioti. Puikūs paplūdimiai, nuostabi aplinka užburia kiekvieną atvykusį į šią vietovę.

RETHIMNO, CHANIA

rethimnon

Vienas keliautojų, lankiusių Kretą 19 a., rašė, jog tai pasakiška kultūrų mozaika: graikai – krikščionys, turkai – musulmonai.

Rethimno valandėlę galima pasijusti kaip… Venecijoje. Ne dėl kanalų, o dėl specifinės architektūros. Kažkada miestą valdę venecijiečiai pastatė namus, miesto vartus, gynybines sienas, tvirtovę.

Chania iki 1971 m. buvo salos sostinė, o kretiečiams ir dvasinė Kretos sostinė. Venecijietiškos gatvelės išsilaikė iki šių dienų, mečetės čia stovi greta graikų cerkvių, be to, čia buvo rasti seniausi saloje neolito laikotarpio civilizacijos pėdsakai.

AGIOS NIKOLAOS

ag-nik1

Tai žavus kurortinis miestelis, esantis apie 60 km į rytus nuo Herakliono, išaugęs aplink gilią, apvalią tarsi ežeras įlankėlę, įsiterpusią į sausumą. Čia galima aplankyti archeologijos muziejų, kuris yra antras po esančio Heraklione. Jame sukaupti rytinės Kretos salos dalies archeologiniai radiniai. Mėgėjai apsipirkti Agios Nikolaos miestelyje ras nemažą juvelyrinių dirbinių pasirinkimą.

 SANTORINI

san4

Santorini – tai sala, kurios grožis sukurtas per suirutę. Sala, kaip jaunas mėnulis apglėbia monstrą – panirusį į jūrą vulkaną, pakeitusį šios salos istoriją. Sala garsi ne tik istorija, bet ir raudonaisiais bei juodaisiais vulkaninės kilmės paplūdimiais, taip pat vynu bei tuo, kad čia yra randama pemza. Sakoma, kad būtent čia yra dingusioji Atlantida.

Santorinyje niekas negali atsispirti pagundai pasivaikšcioti romantiškomis beveik į 400 metrų virš jūros lygio iškilusių miestelių gatvėmis. Nepakartojamos architektūros baltai žydri nameliai sukuria pasakišką šios vietos atmosferą. Santorinio sala nusėta nedidelėmis cerkvėmis ir koplyčiomis.

Santorini neabejotinai viena gražiausių Graikijos salų. Be to, tai vieta, kurioje jūs galite patirti neišdildomų įspūdžių keliaujant egzotišku būdu – iš uosto kalno papėdėje serpantininiu stačiu keliu į viršų pakilti raitomis ant asilo.

ELOUNDA, SPINALONGA

Spinalonga

Šį miestelį verta aplankyti vien dėl to, jog iš čia laiveliais organizuojamos ekskursijos į Spinalongos salą – tvirtovę. Apie jos dramatišką istoriją visuomenė sužinojo tik 7-ajame dešimtmetyje, kai medikai išmoko gydyti raupsus. Tai buvo nelaimingųjų, susirgusių baisia liga raupsais ištrėmimo, gyvenimo ir mirties vieta (miestelis su nediduke cerkve bei kapinėmis). Salos tvirtovė turėjo vienus vartus, prie kurių kartą per savaitę nelaimingiesiems atveždavo valgyti ir gerti. Iš jos neišeidavo niekas. 1963 m. jos gyventojai buvo perkelti į Atėnų ligoninę, o sala po truputį tapo turistų lankoma vieta.

SAMARIJA

samaria5

Vakarinėje salos dalyje iškyla Lefka Oria (Baltieji kalnai), kurių viršūnes sniegas dengia iki gegužės vidurio. Čia yra ilgiausias Europoje Samarijos tarpeklis. Šiame tarpeklyje, iškylaujant pėsčiomis, Kretos grožį galima pajusti visais atžvilgiais. Pušynas, laukinių gėlių kvapas, stebėtinai sodri žaluma, kanjono šlaituose kur ne kur stovintys apleisto kaimo nameliai, keliaujant pėsčiomis galite pasijusti tikrais bebaimiais keliautojais, naujų žemių atradėjais ar tiesiog gamtos prieglobstyje mėgautis gamtos vaizdais.